עריכת ספרים – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול!

על ידי 12 באוקטובר 2017כללי

עם ישראל נקרא גם ‘עם הספר’ ולא בכדי. כיום, הוצאות הספרים מקבלות למעלה מ-2,000 ספרים בחודש מאנשים שונים, שכותבים ומגישים כתבי יד בתקווה להפוך אותם לרבי מכר.

אנשים רבים, כמו הוצאות ספרים וסופרים מפורסמים, מעבירים את כתב היד שלהם לעורכי ספרים מקצועיים, על מנת שיערכו אותם, וכך כתיבתם תהיה קולחת, זורמת וללא שגיאות “צורמות”. אז מה צריך לדעת על עריכת ספרים?

כדי לדעת יותר על עריכת ספרים חשוב להבין מה בעצם עושה עורך לשון/ תוכן. עורך ספרים, הלוא הוא עורך לשון/ תוכן, עוסק בעיקר בשיפור הטקסטים בספר ובעריכתם.

בין תפקידי העורך:

תמיכה בתהליך הספרותי – עורך לשון/ תוכן תומך בתהליך הכתיבה ובמהלך פגישה עם כותב הספר מברר מהם תהליך העבודה, קביעת סדרי העדיפויות, קביעת היעדים ומעבר על הטקסטים הכתובים. התפקיד של עורך הלשון/ תוכן לשפר את הטקסט מבחינת התוכן, העלילה וכו’, בלי לשנות את המשמעויות השונות. כך תהליך הכתיבה נהיה קל יותר לאדם שכתב את הספר.

הבנת המהות של הספר – תפקידו של עורך לשון/ תוכן טוב להבין את התחום בו עוסק הסיפור, את מהותו, את הכיוון הכללי ואת ההיגיון בו. העורך מציע שינויים שונים, כמו שינויים בסדרי הפרקים, סידור האלמנטים השונים ועוד, כאשר יהיו לו הצעות ותוספות משלו.

דיוק התכנים – תפקידו של עורך ספרים לדאוג גם לתכנים מדויקים, כדי שהספר ייראה מהוקצע יותר והעברת המסרים תהיה ברורה יותר.

עריכת לשון – עוד תפקיד מהותי של עורך ספרים הוא עריכת לשון. העורך מבצע את כלל התיקונים והשינויים הדרושים בו: שגיאות ניסוח וכתיב, איחוד מושגים, תיקוני פיסוק, ניקוד ועוד.

כמה זמן נמשכת העבודה על עריכת ספר?

מובן שזמן עריכת הספר תלוי באופי הספר ובמורכבותו. העבודה יכולה להימשך מחודש אחד עד לשנה שלמה, והכול תלוי בשיתוף פעולה מצד הכותב ובמקצועיות מצד העורך. מרכיבים נוספים הם מורכבות הספר ורמת העבודה הדרושה בו.

כיצד נבחר עורכת או עורך ספרים טוב?

על מנת לבחור עורך מתאימים יש לשים לב כי:

  • העורך מקשיב לרצונותיכם.
  • העורך מבין את מהות הסיפור שבספר ואת חלקיו השונים.
  • העורך מתעניין בעלילת הספר.

הכתיבה שלכם הופכת לבהירה וזורמת בעקבות העריכה.

העורך תומך, מייעץ ומסייע לכם בכל השלבים של כתיבת הספר ולהשלמתו.

אז אם גם אתם מחפשים עורכת תוכן/ לשון לספר שלכם, פנו אליי ונתחיל בתהליך עבודה פורה, יצירתי ומקצועי.

לאה חובל

Author לאה חובל

More posts by לאה חובל
× How can I help you?