עריכה ספרותית • עריכת עבודות אקדמיות • עריכת מאמרים

074-76-79-437

phone6, phone, contact, telephone, support, call

עריכת לשון


עריכת לשון – לשם מה?

ניסית פעם לקרוא טקסט בלי פסיקים, בלי סימני קריאה, בלי מירכאות, בלי נקודות, עם טעויות כתיב וניסוח משובש???

אני בטוחה שאם חווית זאת הרגשת מבולבל ולא הבנת את מה שקראת. אני יכולה להבין אותך.    

מה אוֹמַר לך?! מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי לעזור לאנשים להביע את עצמם בבירור. כמי שעוסקת מדי יום בעריכת לשון/ תוכן, אני יודעת עד כמה מלאכת הניסוח ועריכת התוכן מייגעת לעיתים.

ברצוני לתת לך כמה שיותר כלים נכונים לניסוח הולם. כי לא מספיק שיקראו את מה שכתבת, אלא גם שיבינו אותך, ובדיוק בשביל זה אני כאן עבורך, כדי לוודא שהטקסט שכתבת יובן כראוי.

אני נתקלת מדי יום בעבודות אקדמאיות של סטודנטים, בספרים, במאמרים, בתוכן לאתרים ובכתיבה שיווקית שדורשים עריכת לשון מקצועית. למרבה הפלא, ולעיתים קשה להאמין כיצד טקסט שהתקבל כלא קריא, כלא מובן, כלא מאורגן, הופך לקריא ומנוסח היטב, אבל אין זה פלא.

ההבדל בין ציון עובר לציון מעולה הוא בעריכת לשון נכונה, כמו גם ההבדל בין ספר שיקראו בשקיקה לספר משעמם.

עריכת לשון לתיבול נכון של הטקסט
יש לערוך כל טקסט ללא יוצא מן הכלל, אולי חוץ מאחד למיליון שיהיה יחסית ברור. אנשים רבים אוהבים לכתוב או מתפרנסים מכתיבה, אך בין שאנו אוהבים לכתוב ובין שאנו תופסים את מה שכתבנו כפאר היצירה, למרות זאת הטקסט אמור לעבור עריכת לשון ממוצעת, על מנת שניתן יהיה לעשות סדר בדברים.
 

לא תמיד אנו יכולים לראות את מה שכתבנו בתמונה הכללית, וגם אם אנו חושבים שבסופו של דבר העברנו את המסר, עלינו לדעת כי עריכת לשון תדגיש אותו עוד יותר ותהפוך את הטקסט לנגיש יותר, קריא יותר ומהנה למדיי.

עריכת לשון כחלק משמעותי להעצמת הכותב
חלק מהאנשים יטען כי הנושא עריכת לשון הוא דבר שיפריע לכותב עצמו, אך אין זה כך. לכל כותב חייב להיות אדם נוסף שקורא את מה שהוא כותב, על מנת שייתן הערות, יוסיף ויחסיר מבחינת הלשון. כאשר כותב מנסח טקסט שהוא אוהב, עליו למסור אותו לעורך לשון, על מנת שזה יקרא אותו ויבדוק מהן היתרונות שבו ומהן החסרונות שבו. עריכת לשון מתעמקת בעיקר במסר המועבר בטקסט ולא בחלופות לכך. השאיפה היא לשמור על המהות העיקרית של הטקסט עצמו.
 

לחשוב על עריכת לשון כעל תיבול נכון
כפי שאנו חושבים על אילו תבלינים להוסיף למאכל האהוב שלנו, כך עלינו לחשוב גם על עריכת לשון. הטקסט שלנו הוא המאכל שאנו מבשלים. אנו יכולים להכניס אליו מרכיבים רבים ואף סועד לא יוכל להבדיל איזה תבלין יש בו ומהם המרכיבים העיקריים שלו, וכך גם בטקסט. עריכת לשון היא התיבול הנכון של הטקסט עצמו. כדי להפוך את הטקסט לטעים יותר, עליו לעבור עריכת לשון, שכתוב מסוים, תיקונים כאלה ואחרים ועוד לפי הצורך.

עריכת לשון וכתיבה אלו שני דברים שונים
הכתיבה עצמה היא החלק החשוב ביותר בפרסום הטקסט, כיוון שבלי הכותב לא יהיה כזה, אך כותב טוב וממושמע לא יכול לפרסם כל טקסט שהוא כותב ללא עריכת לשון נאותה והגיונית. הטקסט שלו חייב לעבור עריכת לשון, על מנת שהקורא החיצוני יוכל ליהנות מכל מה שכתב, עם ההומור הלשוני, התכנים הרעיוניים, משחקי המילים, הפיסוק, שלעיתים יכול להיות נחוץ ועוד.
 
 


לאה חובל

עורכת ספרותית ואקדמית

הוסיפו חיים לטקסט שלכם...

צרו אתי קשר בהקדם :)

חייגו 074-76-79-437

או מלאו את הטופס ואצור קשר בהקדם:

לאה חובל

עורכת ספרותית ואקדמית

074-76-79-437

phone6, phone, contact, telephone, support, call
envelop3, envelop, mail, email, contact, letter