עריכת לשון


עריכת לשון לתיבול נכון של הטקסט
כל טקסט צריך עריכת לשון ללא יוצא מן הכלל. אנשים רבים אוהבים לכתוב או מתפרנסים מכתיבה, חוץ מרק טקסט אחד למיליון. בין שאנו אוהבים לכתוב ובין שאנו תופסים את מה שכתבנו כפאר היצירה, הטקסט עדיין צריך עריכת לשון ממוצעת, על מנת שניתן יהיה לעשות סדר בדברים. לא תמיד אנו יכולים לראות את מה שכתבנו בתמונה הכללית, וגם אם אנו חושבים שהצלחנו להעביר את הרעיון בסופו של דבר, עלינו לדעת כי עריכת לשון תבליט עוד יותר את הרעיון עצמו ותהפוך את הטקסט לנגיש יותר, קריא יותר ומהנה לא פחות.

עריכת לשון כחלק משמעותי להעצמת הכותב
יש כאלה שיטענו כי הנושא עריכת לשון דבר מה שיפריע לכותב עצמו, אך לא כך הוא הדבר. לכל כותב חייב להיות אדם נוסף שקורא את מה שהוא כותב, על מנת שיוכל לתת הערות, להוסיף ולהחסיר מבחינת הלשון. כאשר כותב מנסח טקסט שהוא אוהב, עליו למסור אותו לידי עורך לשון, על מנת שזה יוכל לקרוא אותו ולראות מהן הנקודות החזקות שלו ומהן הנקודות החלשות שלו. עריכת לשון עוסקת בעיקר ברעיון העומד מאחורי ולא במה לשים במקום. השאיפה היא לשמור על המהות העיקרית של הטקסט עצמו.
 

לחשוב על עריכת לשון כעל תיבול נכון
כפי שאנו חושבים על אילו תבלינים להוסיף למאכל האהוב שלנו, כך אנו גם צריכים לחשוב על עריכת לשון. הטקסט שלנו הוא המאכל שאנו מבשלים. אנו יכולים להכניס אליו מרכיבים רבים ואף סועד לא יוכל להבדיל איזה תבלין יש בו ומהם המרכיבים העיקריים שלו, וכך גם בטקסט. עריכת לשון היא התיבול הנכון של הטקסט עצמו. כדי להפוך את הטקסט לטעים יותר, עליו לעבור עריכת לשון, שכתוב מסוים, תיקונים כאלה ואחרים ועוד.

עריכת לשון וכתיבה אלו שני דברים שונים
הכתיבה עצמה היא החלק החשוב ביותר בהוצאת הטקסט לאור, כיוון שבלי הכותב לא יהיה טקסט, אך כותב טוב וממושמע לא יכול להוציא לאור כל טקסט שהוא כותב ללא עריכת לשון נאותה והגיונית. הטקסט שלו חייב לעבור עריכת לשון, על מנת שהקורא החיצוני יוכל ליהנות מכל מה שכתב, עם ההומור הלשוני, התכנים הרעיוניים, משחקי המילים, הפיסוק, שלעיתים יכול להיות נחוץ ועוד.
 
 


הוסיפו חיים לטקסט שלכם...

חייגו 074-76-79-437

או מלאו את הטופס ואצור קשר בהקדם:

צרו אתי קשר בהקדם :)

לאה חובל

עורכת ספרותית ואקדמאית

074-76-79-437

phone6, phone, contact, telephone, support, call
envelop3, envelop, mail, email, contact, letter