קשה למצוא כתיבה ראויה ומובנת. כל סופר, חוקר, כותב מסות ועיתונאי, משוכנע כי כל מה שהוא כותב ברור, מובן, נהיר לקורא ואינו צריך שום "נגיעה" נוספת. זו תחושה מוכרת ומובנת, אבל לחלוטין אינה נכונה. רעיונות וטיעונים, שמן הסתם ברורים לגמרי לכותב, עלולים להיות סתומים ותמוהים לקורא. יתרה מזו, הכותב מתמקד – ובצדק – ברעיונות ובטיעונים, ואינו שם לב לצדדים האיכותיים והטכניים של הכתיבה: עושר הלשון, אחידות השפה, תחביר, דקדוק, פיסוק וכו'.

מהו תפקידו של עורך לשון?

תפקידו של עורך לשון "להשחיז" את הרעיונות המובעים בטקסט ולהפוך אותם לנגישים יותר, קריאים יותר ומהנים יותר.

עורך לשון בודק את הטקסט בעיניו של הקורא – דבר שכמעט שום כותב אינו מסוגל לעשות כראוי. עורך לשון, שחייב להיות בעל השכלה רחבה ובעל ניסיון רב גם בכתיבה, מכין את הטקסט, מארגן אותו כדי שיהיה ברור ומגישו לקורא בדרך מושכת.
עריכת לשון לצורך תיבול נכון ומתאים של הטקסט!

לא מספיק להגות רעיון טוב ולהעלותו על הכתב, אלא גם להגישו לקורא בצורה הגיונית, אחידה, סדירה, מעניינת ומושכת, בדיוק כפי שתבלינים טובים עושים את ההבדל בין מוצרי המזון לבין מנת השף. זהו בדיוק תפקידו של עורך לשון.

שם המשחק – מקצועיות וזהירות

תוך כדי עבודת העריכה עורך לשון טוב שומר על הרעיונות ועל התכנים המקוריים שבטקסט ולא פוגע בהם. עליו לעבוד תוך שליטה מלאה בטקסט, שמבוססת על הבנתו, זיהוי הטיעונים והלוגיקה, זיהוי העובדות והנתונים והבנת ה"זרימה" בו. אסור לו לפגוע בכל אלה, אלא אם כן הוא מזהה כשל לוגי או עוּבדתי בכתוב. אחריותו של עורך לשון להגיש לקורא את התכנים כראוי. כותבים מיומנים ובעלי ניסיון, כולל סופרים מפורסמים, בוחרים עורך לשון ראוי וסומכים על החלטותיו ועל המלצותיו. כתיבה טובה ועריכת לשון טובה הולכות יד ביד, והתוצאה היא פרסום טוב ויעיל.

עריכת טקסט אינה דבר מותרות! היא הא-ב של הכתיבה. נסו ותיווכחו בעצמכם…